9.1 A tanulmányok alatti vizsgák tantárgyankénti, évfolyamonkénti követelményei

A tanulmányok alatti vizsgák célja azon tanulók osztályzatainak megállapítása, akiknek félévi vagy év végi osztályzatait évközi teljesítményük és érdemjegyeik alapján a jogszabályok és az intézmény pedagógiai programja szerint nem lehetett meghatározni. A szabályosan megtartott tanulmányok alatti vizsga nem ismételhető.

E szabályok vonatkoznak:

• osztályozó vizsgákra,
  • különbözeti vizsgákra,
  • javítóvizsgákra,
  • a pótló vizsgákra.
  • valamennyi tanulóra:
    • aki osztályozó vizsgára jelentkezik,
    • akit a nevelőtestület határozatával osztályozó vizsgára utasít,
    • akit a nevelőtestület határozatával javítóvizsgára utasít.

Kiterjed továbbá az intézmény nevelőtestületének tagjaira és a vizsgabizottság megbízott tagjaira.

A tanulók osztályzatait évközi teljesítménye és érdemjegyei vagy az osztályozó vizsgán, a különbözeti vizsgán, a pótló vizsgán, valamint a javítóvizsgán nyújtott teljesítménye alapján kell megállapítani.

Osztályozó vizsgát kell tennie a tanulónak a félévi és a tanév végi osztályzat megállapításához, ha

– az iskola igazgatója felmentette a tanórai foglalkozásokon való részvétel alól,

– az iskola igazgatója engedélyezte, hogy egy, vagy több tantárgyból a tanulónak a tanulmányi követelményeket az előírtnál rövidebb idő alatt teljesítse,

– bármely tantárgy éves óraszámának 30 %-át hiányozta a tanuló,

– a tanév folyamán 250 óránál többet hiányzott, és a nevelőtestület döntése alapján osztályozó vizsgát tehet.

Javító vizsgát kell tennie a tanulónak a tanév végi osztályzat megállapításához, ha

a) a tanév végén – legfeljebb három tantárgyból – elégtelen osztályzatot kapott,

b) az osztályozó vizsgáról, a különbözeti vizsgáról számára felróható okból elkésik, távol marad, vagy a vizsgáról engedély nélkül eltávozik.

Javító vizsga augusztus 15-től augusztus 31-ig terjedő időszakban szervezhető.

Különbözeti vizsga

Iskolaváltoztatás vagy külföldi tanulmányok magyarországi folytatása feltételeként írhatja elő az Intézmény a különbözeti vizsga letételét. Iskolánk bármely évfolyamába belépő tanulók esetén, ha a helyi tantervünkben szereplő, a beiratkozás tanévéig tanult tantárgyak éves óraszámainak összege kevesebb, mint az iskolánk helyi tantervében szereplő összeg, a belépő tanulónak különbözeti vizsgát kell tennie. Ugyancsak különbözeti vizsgát kell tenni a nem tanult tantárgyakból is (pl. nemzetiségi népismeret). A különbözeti vizsga tantárgyainak, tartalmának meghatározása során mindig egyedileg kell az Intézmény vezetőjének határozatot hoznia a jelentkező tanuló ügyében.

Pótló vizsgát tehet a tanuló, ha valamely vizsgáról neki fel nem róható okból elkésik, távol marad, vagy a megkezdett vizsgáról engedéllyel eltávozik, mielőtt a válaszadást befejezné.

A vizsgák időpontját, helyét az érintett tanulók szüleivel

• osztályozó és pótló vizsga esetén a vizsgák időpontja előtt legalább két héttel,
  • javítóvizsga esetén, a tanév végén (bizonyítványosztáskor), majd a vizsga időpontja előtt legalább két héttel közölni kell.

A javító vizsgák a tanév rendje szerint augusztus 15-étől augusztus 31-éig kerülnek lebonyolításra.

Az osztályozó vizsgák a félévi és év végi jegyek lezárását megelőző két hétben kerülnek megszervezésre. A vizsgák időpontját az igazgató jelöli ki.

A javító- és osztályozó vizsga követelményeit az iskola helyi tantervében (a kerettantervben) szereplő követelmények alapján a munkaközösségek, illetve a szaktanárok állapítják meg.