Main goal of the project is to develop our pupils awareness of the importance and the functions of their spending of free time. Via comparison they are going to find out that their spare time is part of a complex life situation and that there are different patterns of spending free time. A by-product of the project will be the development of language skills in English.
The partners agreed upon the continuation of this cooperation in following project, if approved by the national agencies.

Aims of the project are:

To develop cultural awareness of pupils through comparison of their spending of free time.
To develop intercultural communication skills .
To strenghten English language skills.
To enlarge computer using skills.

We are three teams from Slovakia, Jordan and Hungary with students of about 11 to 16 years old.
We are using multiple internet apps and internal e-Twinnning sources to communicate.

A projekt fő célja, hogy felhívja tanulóink figyelmét a szabadidő eltöltésének fontosságára és funkcióira. Összehasonlítással rájönnek arra, hogy szabadidejük egy összetett élethelyzet része, és a szabadidő eltöltésének különböző mintái vannak. A projekt mellékterméke az angol nyelvtudás fejlesztése lesz. A partnerek megállapodtak abban, hogy a nemzeti ügynökségek jóváhagyása esetén ezt az együttműködést a következő projektben is folytatják.

A projekt céljai a következők:

A tanulók kulturális tudatosságának fejlesztése a szabadidő eltöltésének összehasonlításával.
Az interkulturális kommunikációs készségek fejlesztése.
Angol nyelvtudás erősítésére.
Számítógépes ismeretek bővítése.

Három csapat vagyunk Szlovákiából, Jordániából és Magyarországról, 11-16 év közötti diákokkal.
Több internetes alkalmazást és belső e-Twinning forrást használunk a kommunikációhoz.

Free time Activities: Sports – Traditions – After school Activities

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük